TAHNIAH & SYABAS WARGA KOLEJ SULTAN ABDUL HAMID

TAHNIAH & SYABAS WARGA KOLEJ SULTAN ABDUL HAMID

PENCAPAIAN & KECEMERLANGAN KOLEJ SULTAN ABDUL HAMID SEPANJANG TAHUN 2019

PENCAPAIAN PERINGKAT ANTARABANGSA

KOKURIKULUM

TARIKH AKTIVITI/PERTANDINGAN TEMPAT PENCAPAIAN CATATAN
20-21 DIS 2018 Grand Prix Marching Band Competition Colourguard Category Jakarta Johan – Duet Colourguard Category Junior Naib Johan – Solo Colourguard Category Junior Pasukan Colourguard
24 – 27 JAN 2019 Uumism Junior Championship 2019 Kelab Golf Ayer Keroh, Melaka Johan – Boy Blue Tee Muhammad Ibtisham Bin Yusoff
22-25 APRIL 2019 Indonesia International Invention Festival 2019 Malang, Jawa Timur, Indonesia Pingat Perak Tamilchelvan A/L Thiruchandru
14-20 JUN 2019 Jamboree Sempadan Malaysia Thailand Sempena Pertabalan King Rama X Samila Beach Songkla, Thailand Penyertaan Muhammad Danish Haikal Bin Aswat
11-13 JULAI 2019 -Street Parade MALAYSIA WORLD BAND COMPETITION (MWBC) 2019
-Itinerary MALAYSIA WORLD BAND COMPETITION (MWBC) 2019
Stadium Sultan Abdul Halim, Suka Menanti, Alor Setar Naib Johan Malaysia World Band Competition (MWBC) Tempat Ketiga Street Parade Overall Tempat Ketiga Drum Battle Open Division Pasukan Pancaragam KSAH

KOAKADEMIK

02-06 FEBRUARI 2019 English Doesn’t Hurt Bangkok , Thailand Silver Medal Muhammad Mukhlis Bin Ridzuan
21-25 JUN 2019 International Science And Invention Fair 2019 (ISIF) Denpasar, Bali, Indonesia Pingat Emas Tamilchelvan A/L Thiruchandru
2-6 OGOS 2019 South African International Mathematics Competition 2019 (IMC) Durban, Afrika Selatan Ketiga – Team Malaysia B Asrul Afzal Bin Asrul Kamal
13 – 17 OKTOBER 2019 International Teenagers Mathematics Olympiad 2019 Lucknow, India   Rivenesh Kumaresan
Teoh Zhenn Hao
Chee Jun Wei
Asrul Afzal Bin Asrul Kamal
Asrul Afif Bin Asrul Kamal

PENCAPAIAN PERINGKAT KEBANGSAAN

KOKURIKULUM

TARIKH AKTIVITI/PERTANDINGAN TEMPAT PENCAPAIAN CATATAN
2- 3 FEBRUARI 2019 Kejohanan Ragbi Arau GIR 7’s Bawah 17 Padang Kolej Vokasional Arau / Uitm Arau Separuh Akhir Kategori Bowl   Pasukan Ragbi KSAH  
9 FEBRUARI 2019 Kejohanan Ragbi ESS TEE KAY 10’s 2019   Padang SMK Teluk Kumbar Johan Kategori Plate Pasukan Ragbi KSAH  
11-18 FEBRUARI 2019 National Junior Squash Championships 2019 Gelanggang Skuasy Bukit Jalil, KL L19-Ke-7
L15-Ke-8
L19-Kiven A/L Shanmugam
L15-Muhammad Fayyad Wadji Bin Hashim
8-10 APRIL 2019 Kejohanan Golf Mssm 2019 Labuan, Sabah Ketiga Kategori Lelaki 18 Tahun
Kedah – Ketiga Keseluruhan
Muhammad Ibtisham Bin Yusoff
13–14 APRIL 2019 Kejohanan Ragbi 7 Sepasukan ” SAINA 7’s Bawah 17 & 14 Tahun ” Smk Sains Pokok Sena  U17 :Johan Kategori Plate U14 : Ketiga Bersama Kategori Bowl Pasukan Ragbi KSAH
19-21 APRIL 2019 Kejohanan Taekwando Remaja Kebangsaan Malaysia Ke-33 Dan Jemputan Pulau Pinang Ke-30, 2019 Dewan Utama Desasiswa, Universiti Sains Pulau Pinang Individu  – Pingat Emas
Kumpulan –Pingat Gangsa
Muhammad Uzair Danish Bin Ubaidullah
22 JUN 2019 Kejohanan Ragbi I10 100 Tahun SMK Ibrahim Bawah 18 Tahun   Padang SMK Ibrahim Keempat Kategori Cup Pasukan Ragbi KSAH  
11-13 JULAI 2019 -Street Parade NATIONAL BAND COMPETITION (NATCOMP) 2019
-Itinerary NATIONAL BAND COMPETITION (NATCOMP) 2019
Stadium Sultan Abdul Halim, Suka Menanti, Alor Setar Johan National Band Competition (NATCOMP) Naib Johan Street Parade School Division Tempat Ketiga Drum Battle School Division Pasukan Pancaragam KSAH
13-14 JULAI 2019 Kejohanan Diraja Perlis Terbuka 7 Sepasukan (PERLIS ROYAL 7’s) Tahun 2019 Sempena Sambutan Keputeraan KE 76 DYMM Tuanku Raja Perlis Kategori Bawah 16 Tahun Kompleks Sukan IPG Perlis Kangar Johan Kategori Shield Pasukan Ragbi KSAH  
28 JULAI 2019  Kejohanan Taekwondo Kukkiwon Cup (Seni Bela Diri) Star Parade, Alor Setar Johan Muhammad Eizmel Haikal Bin Shaiful Nizam
14-15 SEPTEMBER 2019 Spartans Rugby Challenge 7’s Kategori Bawah 16 MRSM Kepala Batas, Pulau Pinang Naib Johan Kategori Cup Pasukan Ragbi KSAH  
28-29 SEPTEMBER 2019 Kejohanan Ragbi Sahc Centennial 10 Sepasukan Bawah 13 dan 14 Tahun 2019 Sempena 111 Tahun Kolej Sultan Abdul Hamid Peringkat Kebangsaan Padang Kolej Sultan Abdul Hamid U13 : Naib Johan Kategori Bowl Johan Kategori Spoon U 14 :Johan Kategori Shield   Pasukan Ragbi KSAH  

KOAKADEMIK

13 APRIL 2019 Cabaran Interaktif Pengguna Kelab Pengguna Sekolah (Cip-Kps) 2019 Zon Utara Carnival Sungai Petani Ke-4 Lam Wei Sheng
Login A/L Mariappen
Muhammad Norman Bin Mohd Nasir
Stanley Quah
17-20 JUN 2019 Pertandingan Bahas Bahasa Melayu Ala Parlimen Sekolah Menengah Peringkat Kebangsaan 2019 Politeknik Port Dickson, Port Dickson, Negeri Sembilan. Penyertaan Muhammad Arman Bin Mohd Sobri
Muhammad Anas Bin Mohd Faizal
Ridzman Izzani Bin Mohd Roshidi
Mohammad Ilman Shafie B Abdul Muizz
Johan Iskandar Bin Rosli
27 JULAI 2019 National Level Online Science Quiz 2019 – Kuiz Kimia Pra-U Smjk Jit Sin, Pulau Pinang Johan- Cross Puzzle
Naib Johan- Cross Puzzle
Naib Johan- Quick Fire
Ketiga – Cross Puzzle
Ketiga – Kahoot
Keempat – Quick Fire
Wan Chew Yong
Tan Chu Heng
Low Kean Leong
Tang Shelvine

28.07.2019 (2 Round) & 14.03.2019 (1 Round) Kangaroo Math Competition 2019 Sjk(T) Tasek Permai, Pulau Pinang (2 Round) & Ksah (1 Round) Gold Medal-Junior
Bronze Medal -Student
Bronze Medal – Student
Gold Medal-Junior
(Ryan Lim Beng Eong)
Bronze Medal -Student
(Koay Jing Heng)
Bronze Medal – Student
(Lau Shang Chin)
23-24 OGOS 2019 Pertandingan Petrosains Rbtx Challenge 2019 Petrosains, Kl Penyertaan Faris Imran Bin Faizal
Ravenesh A/L Kumaresan
17- 19 SEPTEMBER 2019 Karnival Bahasa Melayu Sekolah Rendah Dan Sekolah Menengah Peringkat Kebangsaan 2019 Bukit Gambang Resort City, Kuantan Pahang. Penyertaan Muhd Anas Mohd  Faizal
25 SEPTEMBER 2019 Pertandingan Akhir Pidato Antirasuah Peringkat Kebangsaan  2019 Dewan Tun Abdul Razak, Menara Berkembar Bank Rakyat, KL Penyertaan Muhammad Arman Bin Mohd Sobri

PENCAPAIAN PERINGKAT NEGERI

KOKURIKULUM

TARIKH AKTIVITI/PERTANDINGAN TEMPAT PENCAPAIAN CATATAN
20-21 FEB 2019 Kejohanan Skuasy MSS Kedah Kompleks Sukan Muadzam Shah L 18  : Johan L18-Kiven A/L Shanmugam
26-28 FEB 2019 Kejohanan Golf MSS Kedah Kelab Golf Cinta Sayang, S.Petani L 18  : Johan
L 18  : Ke-6
Muhammad Ibtisham Bin Yusoff
Muhammad Adzry Shafiq Bin Sazali
28 FEB – 1 MAC 2019 Kejohanan Sepak Takraw MSS Kedah Pusat Rakan Sukan Daerah Pendang 5 Pelajar Ksah Terlibat Muhammad Anas Bin Roslan
Muhammad Ammar Hazim Abdul Halim
Muhammad Daniel Bin Suhaimi
Muhammad Adham Faris Zamberi
Muhammad Nabil Qusyairi M Zamri
28 FEB – 2 MAC 2019 Kejohanan Bola Baling MSS Kedah Sik  L 18 : Naib Johan Muhammad Arissyafiq Mohamad Arishan
7-9 MAC 2019 Kejohanan Tenis MSS Kedah Uum Sintok L 15 : Ketiga Bergu
L 15 : Ketiga
L 15 (Ke 3 Bergu)-Reagan Lim Beng Keong
L15 (Ke 3 Perseorangan / Ke 3 Bergu) – Ryan Lim Beng Keong
23 FEBRUARI 2019 Classic Northern Karate-Do Open Championship 2019 Star Parade, Alor Setar 1 Emas , 4 Gangsa 3 Gangsa-Muhammad Zafran Hakim Bin Md Nor
1 Emas, 1 Gangsa – Muhammad Danish Bin Mohd Fadly
7-9 MAC 2019 Kejohanan Kriket MSS Kedah Kolej Sultan Abdul Hamid Pusingan Awal Pasukan Kriket KSAH
13-16 MAC Kejohanan Olahraga MSS Kedah Stadium Darulaman Emas 400m L 18 Muhammad Ikhwan Afiq Bin Zulkarnain
22-24 MAC 2019 St John. Ambulans- Ujian Kenaikan Pangkat Pendang Lake Resort Penyertaan Pasukan St. John Ambulans
25-28 APRIL 2019 Ujian Penarafan Calon Pengakap Raja Tahun 2019 Persekutuan Pengakap Negeri Kedah Tahun 2019 Pusat Latihan Pengakap Negeri Kedah Darul Aman, Smk. Gurun, Kedah Penyertaan Muhammad Hafiz Bin Shahrudin
3-4 MEI 2019 Kejohanan Taekwando Master Junior Tertutup Kedah Kali Ke-5 Dan Jemputan 2019 Tingkat 4, Kompleks Star Parade, Alor Setar, Kedah Individu  – Pingat Emas
Kumpulan –Pingat Perak
Muhammad Uzair Danish Bin Ubaidullah
30-31 MEI 2019 Kejohanan Wushu Remaja Negeri Kedah Sjk(C) Keathwa (K) Alor Setar Emas – Kategori Dz 2 Gui Ding Nan Quan
Gangsa – Kategori Dz 15 Mei Quan
Chan Xi Xue
11-13 JULAI 2019 Kejohanan Ragbi MSS Kedah 2019 Smk Sains Pokok Sena Johan Kategori Bawah 18 Tahun
-14 Orang Mewakili Mssd Kota Setar
-10 Orang Mewakili Mssk Ke Mssm
Muhammad Nur Syofi Bin Yazi
30 SEPTEMBER 2019 – 3 OKTOBER 2019 Program Perkhemahan Pendidikan Luar Dan Alam Semulajadi Pusat Kokurikulum Negeri Kedah (Kem Singkir) Penyertaan Syarafi Bin Abdul Razak
10 – 11 OKTOBER 2019 Kejohanan Sukan Sekolah Diraja Majlis Sukan Sekolah Kedah (MSSK) 2019 Sekolah Menengah Sultan Abdul Halim, Jitra Johan Keseluruhan Johan : Ragbi Johan : Tenis Naib Johan : Kriket Johan : Bahas Bahasa Melayu Johan : Bahas Bahasa Inggeris

KOAKADEMIK

9 FEB 2019 Cabaran Interaktif Pengguna Kelab Pengguna Sekolah (Cip-Kps) 2019 Zon Utara Pendang Lake Resort Johan Lam Wei Sheng
Login A/L Mariappen
Muhammad Norman Bin Mohd Nasir
Stanley Quah
18-20 FEB 2019 Pemilihan Tokoh Nilam Peringkat Negeri Kedah Btpn Kedah Ketiga –Muhd Anas Mohd  Faizal Ketiga –Muhd Anas Mohd  Faizal
1-2   APRIL 2019 Pertandingan Bahas B.Melayu Ala Parlimen Peringkat Negeri Kedah Kolej Sultan Abdul Hamid Johan
Pembahas Terbaik
Muhammad Arman Bin Mohd Sobri
Muhammad Anas Bin Mohd Faizal
Ridzman Izzani Bin Mohd Roshidi (Pembahas Terbaik)
Mohammad Ilman Shafie B Abdul Muizz
Johan Iskandar Bin Rosli
24 JUN 2019 Karnival Bahasa Melayu Peringkat Negeri Kedah 2019 Smk Langgar Johan Pidato Muhd Anas Mohd  Faizal
24-25 JULAI 2019 Pertandingan Bahas Bahasa Inggeris Peringkat Negeri Kedah 2019 Smk Agama Jerlun, Jitra Johan
1 Orang Pelajar Mewakili Ppd Kota Setar( Syed Arif)
Syed Arif Bin Syed Faisal
21 OGOS 2019 Pertandingan Pidato Sempena Majlis Pelancaran Pendidikan Keselamatan Jalan Raya (Pkjr) Peringkat Negeri Kedah 2019 Dewan Al-Farabi Penyertaan Ridzman Izzani Bin Mohd Roshidi
16 JULAI 2019 Rac,19 Robotics And Coding Competition Maktab Mahmud Alor Setar Gold Award Tanoj A/L Marithemuthu
22 JULAI 2019 Program Germ Buster Pusat Sains Negara,  Cawangan Wilayah Utara Penyertaan Muhammad Nabil Bin Mahadzir
Johan Iskandar Bin Rosli
Muhammad Afeeq Bin Muhd Nasir
Mohd Ilman Shafie
7 SEPTEMBER 2019 Hari Farmasi Sedunia Peringkat Negeri Kedah 2019 Alor Setar Mall, Alor Setar Kuiz- Naib Johan
Spell It Drug – N.Johan
Kuiz
1. Muhammad Ilman Shafie
2. Muhammad Khairul Ajwad Bin Ramlee
3. Nazrul Affan Bin Jali

Spell It Drug
1. Rivenesh A/L Kumaresan
2. Muhammad Zahran Bin Zainol
3. Yeoh Vin Sen

Explorace
1.Tanoj A/L Marithemuthu
2. Amirul Faiz Hakimie Bin Abang Hardee
3. Muhammad Arman B Mohd Azam Khan
4. Surendran A/L Rajendran

PENCAPAIAN PERINGKAT DAERAH

KOKURIKULUM

TARIKH AKTIVITI/PERTANDINGAN TEMPAT PENCAPAIAN CATATAN
27-29 JAN 2019 Kejohanan Badminton MSSD Kota Setar Dewan Dato’ Syed Omar Bergu L 15 : Ketiga Rivenesh A/L Kumaresan
Teo Xi Zhe
29-30 JAN 2019 Kejohanan Skuasy MSSD Kota Setar Kompleks Sukan Muadzam Shah L 15  : Johan
L 18  : Johan
L18-Kiven A/L Shanmugam
L15-Muhammad Fayyad Wadji Bin Hashim
31 JAN 2019 Kejohanan Merentas Desa MSSD Kota Setar Smk Seri Pantai L 15  : Ke-10
L 18  : Ke-8
L18-Ahmad Isyraq Iqbal Bin Ermansyah
L15-Muhammad Haikal Danial Bin Muhamad Hafiz
10-14 FEB 2019 Kejohanan Sepak Takraw MSSD Kota Setar Dewan Dato’ Syed Omar L 15  : Suku Akhir
L 18  : Suku Akhir
Muhammad Anas Bin Roslan
Muhammad Ammar Hazim Abdul Halim
Muhammad Daniel Bin Suhaimi
Muhammad Adham Faris Zamberi
Muhammad Nabil Qusyairi M Zamri
10-17 FEB 2019 Kejohanan Bola Keranjang MSSD Kota Setar Smjk Keat Hwa Pusingan Awal Pasukan Bola Keranjang
14-16 FEB 2019 Kejohanan Bola Baling MSSD Kota Setar Sk Peremba L18  : Ketiga Pasukan Bola Baling
18-21 FEB 2019 Kejohanan Olahraga MSSD Kota Setar Stadium Darulaman 3 Emas, 3 Perak, 3 Gangsa Emas:
Muhammad Ikhwan Afiq Bin Zulkarnain (400m & 800m)
Muhammad Haikal Danial Bin Muhamad Hafiz (800m)
Perak:
Muhammad Nazirul Mualif Bin Amar, Muhammad Haikal Danial Bin Muhamad Hafiz, Ahmad Danial Adam Bin Muhamad Ramadzan Dan Muhammad Huzairy Afdzal Bin Mohd Hafezol. (4x400m)
Muhammad Dzul Haziq Bin Abd Razak, Muhammad Firdaus Bin Abdullah, Muhammad Fauzan Bin Muhammad Nasrul, Muhammad Ikhwan Afiq Bin Zulkarnain Dan Muhammad Aqil Faiz Bin Zahir.(4 X 100m)
Muhammad Norman Bin Mohd Nasir, Muhammad Lutfi Bin Jumadil, Muhammad Fauzan Bin Muhammad Nasrul, Muhammad Ikhwan Afiq Bin Zulkarnain Dan Syed Muhammad Imran Bin Syed Ismail. (4 X 400m)
Gangsa:
Muhammad Haikal Danial Bin Muhamad Hafiz (110 M Hurdle)
Muhammad Firdaus Bin Abdullah (100m Dan 200m)
28 FEB – 2 MAC 2019 Kejohanan Tenis MSSD Kota Setar Royal Kedah Club L 15 : N.Johan Perseorangan
L 15 : Naib Johan Bergu L 15 : Ketiga Bergu
L 18 : Ketiga Perseorangan
L 18 (Ke-3 Perseorangan Dan Beregu)-Muhammad Haikal Bin Sohaizan
L 15 (N. Johan Perseorangan / Naib Johan Bergu)-Muhammad Haikal Bin Zaidi
L 15 (Ke-3 Perseorangan / Naib Johan Bergu)-Megat Muhammad Raziq Bin Megat Mohd Rodzi
L 15 (Ke 3 Bergu)-Muhammad Hadiff Daniel Bin Syahrul Azley
L 18 (Ke 3 Bergu)-Muhammad Nabil Bin Mahadzir
L 15 (Ke 3 Perseorangan / Johan Bergu)-Reagan Lim Beng Keong
L15 (Johan Perseorangan / Johan Bergu) – Ryan Lim Beng Keong
12-13 APRIL 2019 Pertandingan Kawad Kaki Unit Beruniform Peringkat Daerah Kota Setar Ppd Kota Setar  Naib Johan-Kategori Ngo St. John Ambulance Pasukan Kawat Kaki St. John Ambulans
15 APRIL 2019 Pertandingan Akhir Bola Sepak Bawah 15 Tahun MSSD Kota Setar Smk Tunku Abdul Malik Naib Johan Pasukan Bola Sepak Bawah 15 Tahun
15 APRIL 2019 Pertandingan Akhir Bola Sepak Bawah 18 Tahun MSSD Kota Setar Smk Tunku Abdul Malik Ketiga Pasukan Bola Sepak Bawah 18 Tahun
17 APRIL 2019 Kursus Pemantapan Ketua Platun / Koperal Krs Dan Sarjan Krs Daerah Kota Setar 2019 Sek. Keb. Darul Hikmah Penyertaan Ku Muhammad Amir Imran Bin Ku Othman
17-18 APRIL 2019 Pertandingan Forum Remaja Peringkat Daerah Kota Setar Smk Tun Sharifah Rodziah Johan
Pemforum Terbaik
Nur Nilam Sari Binti Musa
Nur Alia Nabila Binti Rosdi
Ameen Bin Zuber
Muhammad Afiq Adam Bin Faisal Zuhaidi
Muhammad Aidil Bin Azizi
19-22 APRIL 2019 Kursus Anggota Pangkat Rendah (Apr) Dan Perkhemahan Daerah Kor Kadet Polis Daerah Kota Setar 2019 Pusat Latihan Polis (Pulapol) Langkawi Penyertaan Megat Muhammad Aidel Bin Ahmad Iswandi
27 JUN 2019 Kejohanan Ragbi MSSD Kota Setar Smk Sains Pokok Sena Naib Johan Kategori Bawah 18 Tahun Pasukan Ragbi Bawah 18 Tahun
23-25 JULAI 2019 Kejohanan Petanque MSSD Kota Setar 2019 Smk Tunku Abdul Rahman, Alor Setar Ketiga Muhammad Haikal Bin Mahadzir
Muhammad Aliff Haikal Bin Zulkernain
Faris Hazizi Bin Ismail

KOAKADEMIK

10-11 MAC 2019 Pertandingan Bahas B.Melayu Ala Parlimen Peringkat Daerah Kota Setar Smk Darusaadah Johan
Pembahas Terbaik
Muhammad Arman Bin Mohd Sobri
Muhammad Anas Bin Mohd Faizal
Ridzman Izzani Bin Mohd Roshidi (Pembahas Terbaik)
Mohammad Ilman Shafie Bin Abdul Muizz
Johan Iskandar Bin Rosli
2 APRIL 2019 Majlis Tadarus Al-Quran Sekolah-Sekolah Menengah Peringkat Daerah Kota Setar 2019 Sekolah Menengah Teknik Alor Setar Naib Johan : Tilawah
Ketiga : Syarahan Agama
Faridul Asyraaf Bin Abdul Gani
Muhammad Azhar Bin Mat Darus
7-8 APRIL 2019 Pesta Pantun Sekolah Menengah Peringkat Daerah Kota Setar Smk. Seri Gunong Johan
Pemantun Terbaik
Ahmad Aliff Firdaus Bin Zulkiffli
Muhammad Irfan Idham Bin Mohd Syazwan Pirakash
Ahmad Aliff Firdaus Bin Zulkiffli
11-12 APRIL 2019 Pertandingan Bahas B. Mandarin Peringkat Daerah Kota Setar Smjk Keat Hwa Ketiga Henry Tan Tze Heng
Tang Minzheng 
Lim En Qing
Tee Jian Tat
Ooi Xuan Chen
Tok Wei Sheng
21 APRIL 2019 Pertandingan Pidato Piala Kpm Peringkat Daerah Kota Setar Smk Langgar Johan Muhd Anas Mohd  Faizal
29 – 30 APRIL 2019 Pertandingan Bahas B.Inggeris Ala Parlimen Peringkat Daerah Kota Setar Smjk Keat Hwa Naib Johan Muhammad Uzair Danish Bin Ubaidullah
X